Sorkwity –  Pałac i  Kościół Ewangelicko-Augsburski

Położona na przesmyku między dwoma jeziorami miejscowość Sorkwity miała w średniowieczu znaczenie strategiczne. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Pałac istniała pruska strażnica.
Pałac w stylu angielskiego neogotyku z dworu  przebudował w latach 1850-1856 Juliusz von Mirbach Ogromny piętrowy gmach z czerwonej cegły stanął w rozległym parku krajobrazowym nad malowniczym jeziorem Lampackim. Za czasów von Mirbachów Sorkwity przeżywały najlepsze 110 lat rozwoju.
Podczas pierwszej wojny światowej spłonęło całe umeblowanie wraz z nagromadzonymi zbiorami. Odbudową rezydencji, co miało miejsce w latach 1922-1923, zajął się ostatni spadkobierca sorkwickich włości, baron Bernard von Paleske. Pod zarządem rodziny von Paleskich, Sorkwity i Pałac pozostawały do 1945 roku, stając się miejscem spotkań polityków niemieckich i pruskich.
Po drugiej wojnie światowej Pałac należał do miejscowego PGR-u, a w 1957 roku został przekazany Zakładowi Maszyn Rolniczych „Ursus” z Warszawy. Od 1998 Pałac jest w prywatnych rękach i staje się wysokiej klasy hotelem.

Kościół  znajduje się w centrum Sorkwit. Pochodzi on z XVII w. Został wybudowany w stylu barokowym, z kruchtą od strony południowej.

Ozdobę kościoła stanowią: późnorenesansowy, bogato zdobiony ołtarz z lat 1623 – 1642 oraz kazalnica z 1694 r.